Seminarium Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni dla uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Malborku.

25 listopada 2021 roku Elbląska Uczelnia Humanistyczno-Ekonomiczna wraz z Komendą Wojewódzkiej  Policji w Olsztynie zaprosili uczniów naszej szkoły na seminarium praktyczne Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni w formule online.

Temat seminarium i zagadnienia omawiane przez prelegentów są bardzo aktualne, przede wszystkim z powodu wzmożonego korzystania z internetu przez młodzież w czasach pandemii i związanej z nią edukacji zdalnej oraz częstszego spędzania czasu wolnego w domu przed komputerem czy smartfonem. Poruszane problemy ściśle wiążą się też z treściami Programu Wychowawczo-Profilaktycznego w naszym liceum.

Uczniowie klasy 2b mieli możliwość wysłuchania wykładów:

– kom. Michała Podbielskiego -Cyberprzestępstwa popełniane za pomocą narzędzi informatycznych;

– dr Izabelę Sękowską – Cyberprzestępczość w aspekcie skimmingu bankomatowego;

– Mariusza Tokarskiego – Bezpieczne zakupy w sieci.

Wydarzenie to jest doskonałą okazją do podjęcia dyskusji na temat szeroko rozumianej rzeczywistości cyfrowej i zagrożeń naszych uczniów.

Głównym celem spotkania było przybliżenie uczniom praktycznego wymiaru zagrożeń jakie niesie ze sobą poruszanie się w cyberprzestrzeni. Podejmowane przez prelegentów tematy wskazały rodzaje cyberprzestępstw, a w szczególności  były odpowiedzą na pytania jak je rozpoznawać i jak się przed nimi chronić. Temat pokazał uczestnikom  negatywny wpływ na ofiary omawianych zjawisk.

Prelegentami byli praktycy związani zawodowo ze współczesnymi zagrożeniami występującymi w cyberprzestrzeni, będący nauczycielami akademickimi, czynnymi funkcjonariuszami Policji, a także  przedstawicielami: największej platformy e-commerce w Polsce – allegro.pl, oraz Biura Detektywistycznego.

I LO w Malborku dziękuje za zaproszenie naszych uczniów.