Spotkanie w ramach doradztwa zawodowego w I Liceum Ogólnokształcącym im. Henryka Sienkiewicza  w Malborku.

23 marca 2022 roku w auli szkoły odbyło się spotkanie tegorocznych maturzystów oraz uczniów klas trzecich po szkole podstawowej  z Panią Justyną Germanek, koordynatorką projektu Blu Generation. Ideą spotkania było zainspirowanie i zaangażowanie młodych ludzi do podjęcia pracy w jednym z obszarów w jakich działa Niebieska Gospodarka w Grecji, Hiszpanii, Portugalii i Polsce.

            W ramach projektu Blue Generation uczniowie poznali  możliwości podjęcia zatrudnienia, a także udział w zagranicznych wyjazdach, w czasie których młodzież może zobaczyć, jak wygląda praca w siedmiu sektorach Niebieskiej Gospodarki, którymi są: turystyka nadmorska, akwakultura, energia oceaniczna, biotechnologia morska, transport morski, rybołówstwo oraz budownictwo okrętowe.

            W sektorach Niebieskiej Gospodarki w Europie zatrudnionych jest aktualnie 5,4 mln pracowników i szacuje się, że liczba ta podwoi się do 2030 roku.  Problem w tym, że młodzi ludzie nie są zainteresowani karierą na morzu,  a przedsiębiorstwa nie potrafią znaleźć pracowników posiadających odpowiednie umiejętności  i kwalifikacje.

            Intencją prowadzącej było obalenie stereotypu, mówiącego,  że praca na morzu musi być „brudna” i niebezpieczna oraz że każdy, kto pracuje na morzu jest rybakiem. Pani Justyna Germanek przekazała również uczniom informacje dotyczące wymaganych umiejętności na poszczególne stanowiska oraz opowiedziała o kilkudniowych wyjazdach, w czasie których mogą zobaczyć, jak wygląda praca w siedmiu sektorach Niebieskiej Gospodarki.

Izabela Łukasiewicz – doradca zawodowy