Światowy Dzień Książki

Co warto przeczytać? Rekomendacje (nie tylko) dla moli książkowych…

Kiedy najlepiej podzielić się swoimi ulubionymi książkowymi tytułami, jak nie podczas Światowego Dnia Książki? Czytanie teraz towarzyszy nam podczas mniej lub bardziej leniwych poranków i wieczorów. Co warto przeczytać? Dzielimy się z Wami:

Przedstawiamy listę dziesięciu wartościowych książek do przeczytania:

1) „ANNA KARENINA” – LEW TOŁSTOJ

Jedna z najsłynniejszych powieści rosyjskiego pisarza Lwa Tołstoja.

Anna jest żoną wysoko postawionego urzędnika. Pewnego dnia zakochuje się w młodym Aleksieju Wrońskim. Zakazane uczucie doprowadza do tragedii.

2) „MAŁY KSIĄŻE” – ANTOINE DE SAINT -EXUPERY

Arcydzieło, po które powinien sięgnąć każdy dorosły. Mądra opowieść o miłości, przyjaźni i odpowiedzialności za drugą osobę. Pewien lotnik jest zmuszony do lądowania na Saharze. Tam spotyka chłopca, przedstawiającego się jako przybysz z obcej planety.

3) „ROK 1984”- GEORGE ORWELL

Antyutopia i przerażający obraz państwa totalitarnego. Akcja dzieje się w Londynie. Wielki Brat obserwuje każdy ruch obywateli. Główny bohater, Winston Smith, zaczyna mieć wątpliwości co do słuszności systemu, w którym żyje.

4) „ZABIĆ DROZDA” HARPER LEE

Akcja powieści dzieje się w latach 30-tych XX wieku. Czarnoskóry mężczyzna zostaje oskarżony o zgwałcenie białej dziewczyny. Szanowany adwokat podejmuje się jego obrony.

5) „WŁADCA PIERŚCIENI” J.R.R. TOLKIEN

Najwybitniejsza powieść fantasy wszech czasów. Bohaterowie, wśród których są krasnoludki, elfy, hobbici i ludzie, wyruszają zniszczyć mrocznego władcę SAURONA.

6) „ALICJA W KRAINIE CZARÓW” LEWIS CARROLL

Mała Alicja wpada do króliczej nory, która okazuje się przejściem do krainy czarów.

7) „FRANKENSTEIN” MARY SHELLEY

Akcja powieści rozgrywa się pod koniec XVIII w. Główny bohater Wiktor Frankenstein pragnie odkryć tajemnicę śmierci i stworzyć doskonałego człowieka. Zamiast tego powołuje do życia potwora, który szuka zemsty na swoim twórcy.

8) „DŻUMA” ALBERT CAMUS

Opowieść o człowieczeństwie i odwadze. W fikcyjnym mieście Oran w Algierii wybucha epidemia dżumy. Bramy Oranu zostają zamknięte. W obliczu tragedii ludzie pokazują się ze swojej najlepszej albo najgorszej strony.

9) „CESARZ” RYSZARD KAPUŚCIŃSKI

Dzieło człowieka, którego okrzyknięto na świecie „cesarzem reportażu”. Wstrząsający obraz monarchii etiopskiego cesarza Selassie.

10) „ZDĄŻYĆ PRZED PANEM BOGIEM” HANNA KRALL

Książka w której H. Krall opisała swoje spotkanie z Markiem Edelmanem. Edelman był jednym z przywódców tragicznego powstania w getcie warszawskim, Opowiedział o wojnie bez patosu i upiększeń.

Polecamy!