”Szkoła talentów i młodych z pasją” – Międzynarodowe Warsztaty Artystyczne Bieszczady 2017

„Mickiewiczowskie Zaduszki”- premiera spektaklu słowno -muzycznego  w wykonaniu uczniów klasy IB o profilu artystyczno-prawnym.

W dniach 22-29.10.2017r. klasa 1B brała udział w międzynarodowych warsztatach artystycznych w Przysiętnicy koło Brzozowa, gdzie przygotowała pierwszy swój spektakl słowno – muzyczny pt. „Mickiewiczowskie Zaduszki”. Scenariusz do przedstawienia przygotowano na podstawie „Dziadów”cz.II Adama Mickiewicza. Reżyserem  i zarazem prowadzącą warsztaty wokalno-aktorskie była Pani Maria Seibert, która realizuje innowację  pedagogiczną pt. ”Szkoła talentów i młodych z pasją”.

Międzynarodowe warsztaty artystyczne odbywały się w ramach projektu polsko-ukraińskiej wymiany młodzieży. Oprócz wspólnej integracji uczniowie mieli możliwość uczestnictwa w warsztatach tworząc wspólną prezentację artystyczną. Spotkanie zaowocowało wspaniałym przedstawienie. Grupa ukraińska nie wierzyła, ze aktorzy amatorzy przygotowują swój spektakl pierwszy raz. Byli pod wrażeniem wspaniałej gry aktorskiej, ciekawej scenografii oraz utworów wokalnych, co sprawiało niesamowity klimat tajemniczości i budowało pożądane napięcie.

Warsztaty z pewnością przyczyniły się do większej tolerancji, wzajemnego zrozumienia, pomogły w przezwyciężaniu uprzedzeń i  wspieraniu  procesu pojednania między Polakami i Ukraińcami.

Jako że nie tylko pracą człowiek żyje, oprócz warsztatów artystycznych klasa 1b miała również możliwość poznania zabytków kultury regionu,  Parku Narodowego  Bieszczad, zwiedzania między innymi Sanoka (Muzeum Budownictwa Ludowego), Soliny ( elektrownie), uczniowie odbyli także wycieczki piesze po okolicy.

Bieszczadzkie warsztaty na długo pozostaną w pamięci wszystkich uczestników. Dziękujemy serdecznie Pani Marii Seibert, która czuwała nad całością przedsięwzięcia. Podziękowania należy skierować także do pani Ireny Prońskiej i Joanny Lange.