Człowiek bez tajemnic

      W środę, 25 października, odbyły się pierwsze zajęcia w ramach innowacji „ Człowiek bez tajemnic” dla klasy 1c. Tematem spotkania był układ kostny. Plan podzielony był na trzy sekcje dotyczące poszczególnych zagadnień. Zostaliśmy podzieleni na dwie grupy   i przystąpiliśmy do nauki.

Podczas pierwszej części zajęć z zakresu biologii ( prowadzonych przez panią Magdalenę Kubaszewską ), poznaliśmy nazewnictwo poszczególnych kości, ich miejsce, połączenia  i funkcje.

      Kolejnym etapem były zajęcia z chemii, które prowadziła pani Joanna Lamkowska.  Tu zgłębiliśmy  wiedzę dotyczącą  składu chemicznego kości i rozpoczęliśmy 3 doświadczenia. Dwa z nich polegały na zostawieniu kości w pojemnikach z kwasem i colą na dwa tygodnie, czekając na rezultaty badań. Kolejne doświadczenie polegało na poddawaniu kości procesowi spalania. 

     Na ostatnią części zajęć zaproszone zostały dwie studentki fizjoterapii [ Zosia Barcikowska- nasza absolwentka i  Marta Chlebba] z  Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego działające w Studenckim Kole Naukowym Fizjoterapii Klinicznej. Zapoznały nas z  ergonomią ciała człowieka, opowiedziały  o wykładach, ćwiczeniach i praktykach, w których biorą udział na studiach fizjoterapeutycznych. Przedstawiły to w bardzo ciekawy  i interesujący sposób tak, że zachęciły  część klasy do podjęcia studiów związanych z tą tematyką .                      

     Reasumując, zajęcia były bardzo  interesujące i prowadzone w ciekawy sposób,  a wiedza zdobyta na nich  z pewnością przyda nam się w kolejnych etapach nauki.  Z niecierpliwością czekamy na więcej.

 

 

Uczennica klasy 1c

Alicja Guzow