Szybka moda, szybki zysk, czyli skąd się wzięło fast fashion?

28 listopada br.  klasa maturalna I Liceum Ogólnokształcącego im. H. Sienkiewicza w Malborku miała okazję obejrzeć wykład dotyczący nadmiernego konsumpcjonizmu.  Zajęcia realizowane są w ramach podpisanej współpracy z Uniwersytetem Morskim w Gdyni.  Uczniowie  obejrzeli webinar online prowadzony przez mgr Karolinę Gwardę  na temat „ Fast fashion kontra slow fashion”.

Szybka moda stała się kluczową częścią toksycznego systemu nadprodukcji i konsumpcji. Jak do tego doszło? Jak ubierać się świadomie? Jak fast fashion wpływa na środowisko? Jak obronić się przed tym zjawiskiem? Jak zostać świadomym konsumentem? Między innymi na te pytania prowadząca odpowiadała pokazując „twarde” dane nadmiernego konsumpcjonizmu.

Uczniowie dostali dawkę konkretnych rad, między innymi jak ograniczać zakupy, kierując się potrzebą a nie zachcianką, jak „dać drugie życie” swoim zbędnych ubraniom, czy wreszcie  jak rozpoznać czy dana marka jest „slow”. Niewątpliwie był to interesujący wykład  skłaniający do refleksji i zastanowienia przed kolejnymi zakupami. Zwłaszcza  w trakcie trwającej właśnie wyprzedaży.

Izabela Łukasiewicz