Tradycją I Liceum Ogólnokształcącego w Malborku jest coroczny Dzień Patrona, mający na celu uczczenie pamięci Henryka Sienkiewicza. Pierwszy taki w naszej szkole miał miejsce w 2010 roku. Nieodłącznym elementem obchodów jest przygotowanie plakatu filmowego oraz kręcenie filmów w plenerach zamkowych przez klasy drugie Scenariusze powstają w oparciu o utwory noblisty . W tym roku uczniowie ekranizowali nowele: „Legenda żeglarska”, „Sachem” oraz „Janko Muzykant”. Zwieńczeniem tych działań jest zawsze Gala Filmowa, na którą i w tym roku drugoklasiści czekali z niecierpliwością.
27 listopada 2017 roku w Karwanie zebrali się twórcy filmów, ich wychowawcy oraz wszyscy zaangażowani w powstawanie dzieł. W tegorocznym składzie Jury zasiadali: pan Krzysztof Keński – przewodniczący, pani Agnieszka Daniłów, pan Marek Stokowski oraz uczennica klasy trzeciej I LO – Julia Kolińska. Prowadzącymi Galę byli pani Małgorzata Radecka i pan Tomasz Bogdanowicz. Uroczystość rozpoczął film prezentujący proces powstawania zamku Malbork nakręcony z okazji 20-lecia wpisania go na listę UNESCO. Film poprzedzony był wystąpieniem profesora Janusza Hochleitnera, wicedyrektora Muzeum Zamkowego w Malborku.
Nagrody były przyznawane w rozmaitych kategoriach. Najlepszym filmem okazała się produkcja klasy 2B pt.: „Sachem”. Pozytywny odbiór dzieła zaskoczył samych twórców, ponieważ zostali oni docenieni aż w 8 kategoriach! Wśród nich znalazła się nagroda za najlepszą reżyserię (Nadia Kołkowska i Jakub Chrzanowski), scenariusz (Katarzyna Kaja, Natalia Machcińska, Przemysław Steiniger), scenografię (Nadia Kołkowska, Agata Rychter, Jakub Chrzanowski), montaż (Oskar Szczepański), rolę męską (również Oskar Szczepański), epizodyczną rolę żeńską (Katarzyna Kaja) oraz plakat (Agata Rychter). Zaledwie pięciominutowy film wywołał wiele emocji, a tajemnicze zakończenie zachęciło do własnej interpretacji.
Tyle samo nagród, bo aż po 6, otrzymały klasy 2A oraz 2E. Pierwsza z wymienionych ekranizowała krótki utwór Sienkiewicza pt.: „Legenda żeglarska”. Uczniowie nadali mu tytuł „Purpura” i stanęli na wysokości zadania, zdobywając główną nagrodę za zdjęcia (Hubert Philipp) oraz wykorzystanie plenerów i wnętrz zamkowych. Dodatkowo zostali oni wyróżnieni w kategoriach: montaż (Filip Markowski), rola męska (Łukasz Żygadło), plakat (Filip Markowski, Mikołaj Gradowski). Ten ostatni docenili również uczniowie i nauczyciele I LO, co umożliwiło 2A zdobycie nagrody publiczności.
Klasa psychologiczna natomiast swoją interpretacją dzieła „Janko Muzykant” pod zmienionym tytułem „Kobieta Skrzypce” zachwyciła niejedną osobę obecną na poniedziałkowej Gali. Otrzymali oni główną nagrodę za rolę żeńską (Wiktoria Rączkowska) oraz wyróżnienie w tej samej kategorii (Paulina Ożóg). Paulina została nagrodzona także za najbardziej imponujący wyczyn kaskaderski. W filmie bowiem wcieliła się w rolę bohaterki, która zanurzyła się w zimnej październikowej wodzie Nogatu! 2E została również wyróżniona za sceny retrospekcji (Adrian Kamiński, Nikola Tutlewska), scenariusz (również Adrian Kamiński, Nikola Tutlewska) oraz plakat (Michalina Fidali, Julia Uzarek).
Klasa 2D zajęła się stworzeniem ekranizacji „Sachema”, podobnie jak klasa humanistyczna. W ich produkcji zagrał 4-letni Ignacy Bajkowski, za co klasa otrzymała nagrodę najlepszego aktora młodego pokolenia.
Klasa biologiczno-chemiczna miała nowelę „Janko Muzykant” i zdecydowała się na współczesne przedstawienie losów młodego bohatera. Uczniowie ci otrzymali nagrodę specjalną za znakomitą inscenizację sceny porodu, która zawierała się w filmie.
Organizatorami Dnia Patrona byli Małgorzata Radecka, Agnieszka Kuper, Małgorzata Konkol-Cioch oraz Tomasz Bogdanowicz. Gala była wielkim przeżyciem dla wszystkich drugoklasistów naszej szkoły i z pewnością zapamiętają ją na bardzo długo. Kręcenie filmów było oderwaniem się od codziennych szkolnych obowiązków. Uczniowie mogli sprawdzić się w nowych rolach oraz poszerzyć swoje horyzonty, a także poznać tajemnicze miejsca w zamku. W świat zamkowych plenerów i wnętrz wprowadzali ich pracownicy Działu Edukacji – pani Jolanta Justa, pan Tomasz Bogdanowicz i pan Arkadiusz Dzikowski. Uczniowie nabyli nowe umiejętności, a praca na planie filmowym zachęciła ich do współpracy, integracji , ciężkiej pracy, ale dała też dużo radości i satysfakcji.
Na zakończenie Gali Filmowej głos zabrała pani dyrektor I LO Hanna Lalak, która podziękowała wszystkim za wkład włożony w przygotowanie uroczystości. Tegoroczne produkcje były bardzo interesujące i z pewnością pozostaną piękną pamiątką ze szkolnych lat.
Galeria Państwa Okońskich
Galeria Robert Janowski
Katarzyna Rumińska, Nadia Kołkowska