Wielki Finał Olimpiady Zwolnieni z Teorii!

W roku szkolnym 2022/23 ponad 16 tysięcy uczniów zainicjowało swój autorski projekt społeczny w praktycznej ogólnopolskiej Olimpiadzie Zwolnieni z Teorii. Ponad sześć tysięcy uczestników zostało finalistami i zrealizowało łącznie 1243 projektów, które przyniosły korzyść prawie 9 mln Polaków. Były to kampanie społeczne, wydarzenia publiczne, zbiórki charytatywne czy projekty technologiczne. Wśród jej finalistów znalazło się kilkoro uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Malborku. Cztery projekty społeczne realizowane w obecnej, dziewiątej edycji, były skoncentrowane wokół ekologii, kultury i zdrowia. Są to:  E- Sfora realizowane przez  Magdalenę Elmanowską i Aleksandrę  Okulus , Zjedzeni –  tworzone przez Klaudię Staszkiewicz, Emilię Sosnowską oraz Bartosza Wiśniewskiego, Wszystkie dzieci segregują śmieci – prowadzony przez Julię Hrynkiewicz, Kamilę Kopij i Kornela Walę oraz  Stres-Less autorstwa Dominiki Zielińskiej.

21 kwietnia br. w Warszawie odbył  się Wielki Finał Olimpiady Zwolnieni z Teorii 2023! Na tym wydarzeniu nie mogło zabraknąć naszych uczniów. To wydarzenie, które udowodnia, że kooperatywa daje niezwykłe efekty. Finaliści i Finalistki Olimpiady Zwolnieni z Teorii przez całą edycję podczas realizacji projektu mierzyli się z wieloma wyzwaniami. Dzięki temu, że jako team połączyli siły i nieustannie działali razem, ukończyli swoje inicjatywy. Po miesiącach wypełnionych wspólnym dążeniem do celu nadszedł Wielki Finał – meta, którą razem przekroczyli. Praca metodą projektową jest doskonałym sposobem na rozwój kompetencji XXI wieku, konkretnie współpracy, komunikacji, krytycznego myślenia i kreatywności, ale także empatii czy poczucia sprawstwa. Są to oddolne, lokalne ale i ogólnokrajowe inicjatywy, które zmieniają otoczenie na lepsze. Nasi uczniowie otrzymali  międzynarodowe certyfikaty z zarządzania projektami, marketingu i kompetencji cyfrowych. Projekt Dominiki Zielińskiej Stres -Less został wyróżniony Brązowym Wilkiem – jako najlepszy projekt społeczny w szkole!

W czasie Wielkiego Finału został ogłoszony Ranking Szkół Zwolnieni z Teorii 2023: zajęliśmy 15 miejsce w województwie pomorskim oraz 235 w Polsce! Gratulacje dla Uczniów oraz nauczycieli, którzy ich wspierali!

Izabela Łukasiewicz – koordynator ZzT w I LO Malbork