W dniach 24-26 listopada klasa 3c/3 pod opieką Pani Magdaleny Kubaszewskiej i Pani Joanny Lamkowskiej uczestniczyła w wycieczce edukacyjnej na Hel do Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego.
Pierwszego dnia zajęć uczniowie zapoznali się z życiem fok. Uczestniczyli również w doświadczeniach związanych z odruchem nurkowym i siłą mięśni w różnych temperaturach.
Chętni przeprowadzali sekcję zwłok na rybach – dzięki czemu bliżej poznali ich anatomię.
Niektórzy, ubrani w specjalne wodery wędkarskie z pomocą sieci przemierzali brzeg morza i zbierali próbki do badań. Dzięki temu, pod koniec zajęć, mogli dokładnie przyjrzeć się zebranym organizmom pod mikroskopem.
Drugiego dnia klasa uczestniczyła w wykładach które miały na celu przybliżenie historii Morza Bałtyckiego, stopnia zasolenia, a także organizmów w nim żyjących. Wiodącym tematem zajęć było zanieczyszczenie wód spowodowane nadmiernym zużyciem plastiku oraz obecnością mikroplastiku w kosmetykach. Klasie zostały przedstawione negatywne skutki tak dużego obiegu tego tworzywa na naszej planecie oraz możliwe działania, które mogłyby znacząco pomóc w zatrzymaniu tego procesu. Uczniowie sami badali zawartość mikroplastiku w kosmetykach.
Były też wykłady o dźwiękach i ich rozchodzeniu się w wodzie. Uczniowie mogli wysłuchać odgłosów wydawanych przez delfiny, foki czy nawet walenie. Prezentację podsumowało doświadczenie z użyciem kurtyny wodnej, która wyciszała nadmierny hałas w wodzie.
Ostatnim punktem wizyty w Stacji Morskiej było długo wyczekiwane karmienie fok, dzięki któremu klasa dokładnie mogła się przyjrzeć tym budzącym ogromną sympatię zwierzętom.
Klasa 3c/3