Zawody przyszłości

Wybór przyszłej ścieżki zawodowej jest zdecydowanie jedną z trudniejszych decyzji w życiu każdego człowieka – kierować się uzdolnieniami, pasjami, perspektywami czy pieniędzmi?

Chociaż każdy z nas musi podjąć ją sam, porady od znawców rynku pracy często pomagają skonkretyzować plany na przyszłość. W spotkaniu o takiej właśnie tematyce, w piątek 21 lutego, wzięła udział młodzież z klas II B i II D naszego liceum. Uczniowie udali się do Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku na wykład poprowadzony przez panią Alicję Dettlaff, menadżer wydziału zarządzania tejże uczelni. Rozmawialiśmy tam o tak zwanych „zawodach przyszłości”, które albo staną się za jakiś czas popularne, albo… dopiero powstaną.

Dowiedzieliśmy się także wiele na temat pożądanych u pracowników cech, takich jak elastyczność, wysoka inteligencja emocjonalna czy umiejętność wychodzenia „poza schemat”, które powinny zapewnić ludziom miejsca pracy nawet w dobie rozwijającej się robotyzacji. Zajęcia, poprowadzone w formie wykładu przeplatanego ćwiczeniami i testami, były niezwykle zajmujące i co równie ważne, przydatne.