Dzień Przedsiębiorczości w Sienkiewiczówce!

Po raz kolejny w I Liceum Ogólnokształcącym im. Henryka Sienkiewicza w Malborku, z inicjatywy Izabeli Łukasiewicz – nauczyciela podstaw przedsiębiorczości oraz doradcy zawodowego,  odbył się Dzień Przedsiębiorczości. Tym razem zaproszono do szkoły lokalnych przedsiębiorców, by pokazać działalność gospodarczą, jako formę aktywności zawodowej.

Ideą spotkania było włączenie środowiska przedsiębiorców w edukację młodych ludzi oraz stworzenie nowatorskiej płaszczyzny przekazywania młodzieży wiedzy o funkcjonowaniu na rynku pracy. Na zaproszenie udziału w tym przedsięwzięciu odpowiedziały bez wahania:  Pani Beata Lipecka- Płocharska, właścicielka studio fitness Rusz się z Beti oraz Pani Marta Bartosz, która prowadzi od  niedawna rzemieślniczą cukiernię  Taka Inna.

Uczniowie mogli zdobyć cenne informacje i wiedzę dotyczącą nie tylko założenia i prowadzenia działalności gospodarczej, ale także niepowtarzalną okazję do zweryfikowania swoich wyobrażeń na ten temat.  Bezpośredni kontakt z osobą, która prowadzi własną firmę stwarza praktyczną możliwość pogłębienia wiedzy, a także  informacji o tym, jakie cechy i umiejętności są niezbędne do jej prowadzenia. Z niezwykłą  charyzmą prelegentki  opowiadały o swoim biznesie,  o drodze do sukcesu, która nie zawsze była prosta, o swoich porażkach i błędach, które tak naprawdę dały im siłę do dalszej pracy.  Poza tym uczniowie mogli usłyszeć cenne informacje dotyczące podejmowania pracy sezonowej przez uczniów, często jeszcze młodocianych. Dowiedzieli się o jakim pracowniku „marzą” pracodawcy, jakie  cechy  charakteru są istotne oraz na co powinni zwrócić uwagę starając się o pracę. Prelegentki podkreślały, że najważniejsza w określeniu swojej ścieżki zawodowej jest pasja. To dzięki niej udało się im pokonać niejedną porażkę!

Poza tym  w ramach Dnia Przedsiębiorczości uczniowie mieli zajęcia z doradcą zawodowym Panią Kamilą Wodnicką, która podjęła temat zarządzania karierą, zwracając szczególną uwagę na umiejętności, kompetencje i postawy, które uczniowie już powinni kształtować, by odnaleźć się za kilka lat na rynku pracy.  Zakończeniem Dnia Przedsiębiorczości było spotkanie z Panią z Powiatowego Urzędu Pracy w Malborku,  Anną Michalak, która przybliżyła temat podejmowania  przez uczniów pracy sezonowej i dorywczej.

Dziękujemy  wszystkim za cenną wiedzę oraz motywację i inspirację naszych uczniów! Warto uczyć się od praktyków!

Izabela Łukasiewicz

Zdjęcie 1 z 9