Erasmus podsumowanie

28 miesięcy to bardzo dużo czasu, to dwa pełne lata i 4 miesiące. W takim okresie może zdarzyć się bardzo wiele ciekawych sytuacji, w szczególności w życiu młodego człowieka.
28 miesięcy to właśnie czas życia projektu, w którym brali udział nauczyciele i uczniowie naszej szkoły.
Projekt Erasmus+ Partnerstwa Strategiczne  rozpoczął się 1. listopada 2016 roku i w zeszłym tygodniu – 28 lutego formalnie się zakończył. Obecnie trwa czas podsumowań i rozliczeń.
Projekt nosił następujący tytuł:


Flight and migration in the 20th and 21st  century – problem or chance?
Migracja i ucieczki ludności w XX i XXI wieku – problem czy szansa?
Główne założenie projektu – wymiana kulturowa, przełamywanie stereotypów oraz doskonalenie komunikacji w języku angielskim zostały w pełni zrealizowane.
W pierwszej fazie działań projektowych brały udział cztery szkoły:
1.Gymnasium Nordhorn (Germany)
2.I Liceum Ogólnokształcące im. H. Sienkiewicza – Malbork (Poland)
3.Antoniuscollege – Gouda (Netherlands)
4.Vali Vecdi Gonul Anadolu Lisesi – Izmir (Turkey)
Uczniowie tych szkół wzięli udział w 4 warsztatach projektowych.
W Goudzie uczestnicy brali udział w warzstatach fotograficznych. Ponadto odwiedzili Centrum Emigracji i zwiedzili Amsterdam.
Podczas kolejnego spotkania projektowego w Nordhorn młodzież z Polski, Turcji i Niemiec zapoznała się z nową techniką badań historycznych – Oral History oraz spotkali się ze społecznościami migranckimi mieszkającymi w tym mieście: Włochami, Portugalczykami, Turkami oraz Polakami.
W Malborku, wiosną 2018 roku zarówno uczniowie naszej szkoły jak i goście z Niemiec i Turcji poznawali historię naszego miasta, zwiedzali Zamek Krzyżacki, odwiedzili Muzeum Miasta oraz Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, a także wzięli udział w warsztatach interdyscyplinarnych z psychologii i statystyki na Uniewersytecie SWPS w Sopocie.
Ostatnie spotkanie projektowe młodzieży odbyło się w październiku 2018 roku w Nordhorn. Było ono kompletnym szaleństwem dla wszystkich młodych. Celem spotkania było przygotowanie przedstawienia w formie dramy, które zilustruje tematykę migracji we wszystkich znanych im językach! Co więcej, uczniowie działali bez żadnego scenariusza. W ich artystycznym performance wzięli udział nie tylko uczestnic projektu, ale także nauczyciele i władze szkoły oraz miasta. Doświadczenie tego, co przeżywają migranci przemieszczając się do innych miejsc, było mieszanką wielu skrajnych uczuć.
W dniach 25-27 lutego gościliśmy w naszej szkole – po raz ostatni w tej roli – koordynatorów projektu ze szkół w Nordhorn oraz w Izmirze. Trzydniowe spotkanie służyło podsumowaniu projektu oraz przygotowaniu końcowego raportu z działań projektowych. We wtorek 26.02.2019r. Wszyscy uczestnicy projektu Erasmus+ z Polski, koordynatorzy z zaprzyjaźnionych szkół oraz zaproszeni goście wzięli udział w uroczystym spotkaniu kończącym projekt. Koordynator i współautor projektu – Joanna Jasińska – przywitała przybyłych gości a następnie przedstawiła założenia projektu. Podziękowania z rąk koordynatora otrzymali pracownicy szkoły zaangażowani w projekt, uczniowie – uczestnicy i oczywiście zagraniczni goście. Pani Jasińska zaprosiła uczestników spotkania  do obejrzenia wystawy zdjęć z projektu przygotowanych przez uczniów ze wszystkich szkół. W trakcie spotkania zawiązała się interesująca dyskusja, w której wzięli udział pan Jan Stawicki – dyrekto ZSP Nr 3 w Malborku, pan Jan Tadeusz Wilk – wiceburmistrz Malborka, pan Stanisław Sumowski – dyrektor Wydziała Edukacji Starostwa Powiatowego  w Malborku oraz pani Joanna Reszka – dyrektor PUP w Malborku.
Wszystkim uczestnikom spotkania, a także uczniom i nauczycielom bioroącym udział w projekcie ERASMUS+ dziękujemy za aktywny udział, wiele pomysłów oraz błysk w oczach. Życzymy uczniom powodzenia, ponieważ już niedługo zmierzą się z wyzwaniami egzaminów maturalnych.