Malbork. Uczniowie I LO mierzyli się z ortografią podczas Dyktanda Niepodległościowego

Siedmioro uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Malborku przystąpiło w środę (10 marca) do etapu wojewódzkiego ósmej edycji Dyktanda Niepodległościowego “Po polsku o historii”.

Fot. Tomasz Sułkowski

Konkurs wiedzy z ortografii organizowany przez Fundację “Zawsze Warto” i Stowarzyszenie Polonistów przy Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego rozpoczął się w ubiegłym roku od etapu szkolnego, do którego przystąpiło około pięćdziesięcioro uczniów I LO. Etap wojewódzki miał się odbyć w okolicy listopada ub.r., jednak epidemia koronawirusa nie pozwoliła na przeprowadzenie dyktanda w sposób tradycyjny.

Fot. Tomasz Sułkowski

Ostatecznie, przy zachowaniu obostrzeń sanitarnych uczniowie z najlepszymi wynikami uzyskanymi w etapie szkolnym spotkali się w auli szkoły, by zmierzyć się z treścią kolejnego dyktanda.

Fot. Tomasz Sułkowski

– Uważam, że dyktando było dosyć trudne. Nie chodzi nawet o to, że było ono nafaszerowane wyjątkami z naszej ortografii, ale było interesujące zarówno językowo, jak i pod względem treści historycznej – mówi Małgorzata Radecka, nauczycielka języka polskiego w I LO.

Fot. Tomasz Sułkowski

Tematem czytanego tekstu, które musiało zostać poprawnie zapisane przez uczniów, była historia drugiego obiegu w literaturze. We wcześniejszym etapie szkolnym uczniowie mierzyli się z tekstem poświęconym historii dwóch pomników – Grunwaldzkiego oraz Lenina w krakowskiej Nowej Hucie.

Fot. Tomasz Sułkowski

Czwartkowe dyktando pisali: Natalia Tyborska, Anna Majewska, Olga Lech, Dominika Wrzochalska, Zuzanna Omieczyńska, Paweł Nowak i Miłosz Tarapata. Do finału wojewódzkiego zakwalifikowało się łącznie dziesięcioro uczniów I LO, ale z przyczyn osobistych nie mogli się stawić na sprawdzianie: Magda Zawicka, Antonina Klimkowska oraz Tomasz Grochulski.

Fot. Tomasz Sułkowski

– Cieszę się bardzo, że nasi uczniowie wzięli udział w tym konkursie. Teraz ich prace zostaną sprawdzone przez specjalną komisję i zostaną zestawione z wynikami uzyskanymi przez uczniów z sześciu innych województw. Czekamy z niecierpliwością na wyniki – mówi Małgorzata Radecka.

Fot. Tomasz Sułkowski
Fot. Tomasz Sułkowski
Fot. Tomasz Sułkowski
Fot. Tomasz Sułkowski
Fot. Tomasz Sułkowski

Artykuł dzięki PORTALNAPLUS.PL