Nasz Henryk Sienkiewicz

615.11.2016r. odbył się apel poświęcony naszemu patronowi, Henrykowi Sienkiewiczowi, w setną rocznice jego śmierci. Na początku wprowadzono sztandar, społeczność I Liceum zaśpiewała Mazurka Dąbrowskiego, dyrekcja szkoły odczytała fragment Uchwały Senatu Rzeczypospolitej Polskiej dotyczącą ustanowienia roku 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza, 3po czym reprezentacja uczniów udała się pod popiersie pisarza, by złożyć tam kwiaty. Uczniowie, przygotowani przez panią Dorotę Klofczyńską, Agnieszkę Kuper i Janinę Łańko, opowiedzieli nam o życiu zawodowym wielkiego Polaka oraz przytoczyli fragmenty jego najsłynniejszych dzieł, recytując je z pamięci! Następnie pani Jowita Uniewicz wyjaśniła zawiłości dotyczące życia prywatnego pierwszego polskiego noblisty, które przepełnione było kobietami o imieniu Maria.

4100 lat temu wyrażalibyśmy stratę po wielkim człowieku, który pisał ku pokrzepieniu serc. Dzisiaj możemy pokazać naszą dumę, że I Liceum Ogólnokształcące w Malborku nosi imię Wielkiego Polaka, Henryka Sienkiewicza.3