Pomorski Tydzień Edukacji Prawnej dla młodzieży I LO w Malborku za nami…

Od 13 do 17 marca uczniowie drugich klas I Liceum Ogólnokształcącego w Malborku mieli możliwość uczestniczyć w wielu przedsięwzięciach krzewiących wiedzę prawniczą. Było to możliwe dzięki współpracy i zaangażowaniu malborskich instytucji: I Liceum Ogólnokształcącego, Sądu Rejonowego oraz Zakładu Karnego.

To był intensywny tydzień z prawem za pan brat.

W poniedziałek młodzież naszej szkoły brała udział w spotkaniu z sędzią Markiem Woźniakiem w budynku Sądu Rejonowego w Malborku. Licealiści mieli także możliwość uczestniczyć w prawdziwej rozprawie cywilnej. Było to z pewnością nowe doświadczenie w ich życiu.

            W kolejnym dniu zaplanowano zwiedzanie Zakładu Karnego połączone z prezentacją na temat roli i zadań więziennictwa w społeczeństwie. Spotkanie poprowadziła pani major, Agnieszka Kić. Uczniowie nie zdawali sobie sprawy, że zanim dostaną się na teren Zakładu Karnego poddani zostaną licznym kontrolom. Ogromne wrażenie wywarły pomieszczenia, w których przebywają skazani, m.in. cele, pokój widzeń oraz miejsce przeznaczone do spacerów.

            W środę gościliśmy w auli przedstawiciela adwokatury, adwokata, Bogdana Statkiewicza, który przedstawił historię i specyfikę swojego zawodu oraz zaprezentował swój strój urzędowy – togę z zielonymi lamówkami.

            Bardzo interesujące było również spotkanie czwartkowe z panią major, Agnieszką Kić przeznaczone dla uczniów, którzy nie mogli uczestniczyć w wycieczce do Zakłady Karnego z uwagi na ograniczoną ilość uczestników. Młodzież poznała plan funkcjonowania osadzonych w Zakładzie Karnym, poznała wiele pojęć z zakresu prawa karnego oraz utwierdziła się w przekonaniu, że nie warto łamać prawa.

Nasze rozważania prawne zakończył w piątek przedstawiciel Prokuratury Rejonowej w Malborku, pan Piotr Jankowski. Pula pytań do naszego gościa nie miała końca. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem słuchali opowieści prokuratora na temat pracy, jak się okazało bardzo trudnej. Pan Piotr Jankowski stwierdził, że aby wykonywać zawód prokuratora trzeba być przede wszystkim sprawiedliwym człowiekiem.

To był intensywny tydzień naukowy. Bardzo dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację Pomorskiego Tygodnia Prawnego w naszej szkole. Szczególne podziękowania kierujemy w stronę sędziego, pana Andrzeja Iwanowskiego, który jest naszym dobrym duchem edukacji prawnej.