Z przyjemnością informujemy, że projekt „Uczelnie Szkołom – o finansach z NBP”, do którego zakwalifikowali się uczniowie naszej szkoły (klasa 3d), został oficjalnie rozpoczęty 25.09.2020r. o godz.11.00 wykładem inauguracyjnym on-line pt.: Od pomysłu do bilansu. Wygłosił go p. Marcin Mielewczyk – menadżer zespołu doradców klienta korporacyjnego. Kolejnym etapem projektu były warsztaty na Politechnice Gdańskiej, które odbyły się 29 września.
Celem projektu jest zwiększenie świadomości uczniów w zakresie zarządzania finansami gospodarstw domowych, korzystania z usług finansowych i ograniczania ryzyka przy podejmowaniu decyzji finansowych. Nie jest to łatwe szczególnie w czasach, gdy mamy dostęp do ogromu informacji, nie zawsze prawdziwych, a zachęcających nas do podejmowania działań, mających przynieść nam znaczące korzyści i spektakularne dochody. Nasze nastawienie na konsumpcję wynikające z nieograniczonego, jak się wydaje, dostępu do coraz to nowych dóbr i usług, powoduje, że często zapominamy o racjonalności działania.
Dlatego też z zaciekawieniem odwiedziliśmy Politechnikę Gdańską, gdzie uczniowie mieli możliwość wysłuchania wykładu na temat podatków, czy stabilności ekonomicznej i finansowej państwa. Wykładowcy w przystępny i ciekawy sposób przybliżyli tematy, z którymi młodzi ludzie mają lub będą mieć styczność. Na zajęciach w tzw. „laboratoriach” uczniowie samodzielnie mogli przekonać się, czy warto oszczędzać (np. na lokacie), czy raczej inwestować swoje pieniądze (poprzez wypełnienie symulacji w programie Excel).
Ponadto dowiedzieli się, na jakie elementy należy zwrócić szczególną uwagę biorąc kredyt lub pożyczkę, a także mogli samodzielnie stworzyć symulację harmonogramu spłaty zadłużenia. Ostatnim wykładem skierowanym do uczniów była „Przedsiębiorczość” – w interesujący sposób uczniowie nabrali przekonania, że nie tylko przedsiębiorca jest osobą przedsiębiorczą, ale może nią być, każdy, kto myśli i działa innowacyjnie i kreatywnie! I z takim przesłaniem zakończyliśmy naszą wizytę na uczelni. Udział w projekcie był również okazją, by poznać Wydział Zarządzania i Ekonomii Gdańskiej Politechniki. Być może niektórzy wrócą tu po maturze, by dalej kontynuować swoją ścieżkę edukacyjną.
Izabela Łukasiewicz