REWIZYTA MŁODZIEŻY Z NORDHORN W ZSP NR 1

dpjw

W kwietniu odbyła się w Malborku rewizyta młodzieży z niemieckiego miasta partnerskiego Nordhorn. Udział w wymianie wzięli młodzi ludzie z ZSP nr1 pod opieką pani Anny Jagielskiej  i pani Agnieszki Jastrzębskiej oraz
ZSP nr2 w Malborku, a także z gimnazjum w Nordhorn.

Odwiedziny trwały 5 dni, a rozpoczęły się 13 kwietnia 2015r (poniedziałek). Przywitanie gości miało miejsce w auli ZSP nr1 w Malborku. Następnie nastolatkowie zostali przydzieleni do poszczególnych polskich rodzin. Wieczorem tego samego dnia wszyscy uczestnicy wymiany spotkali się w miejscowej kręgielni, aby rozwijać znajomości zawarte kilka miesięcy wcześniej.

Drugiego dnia rozpoczęły się prace nad projektami multimedialnymi dotyczącymi turystyki w Malborku. Po paru godzinach wspólnych wysiłków grupa przeniosła się do Zamku Krzyżackiego. Tam młodzież niemiecka miała możliwość zwiedzenia tego niepowtarzalnego zabytku. Po zakończeniu wizyty w zamku, młodzież polska i niemiecka miała możliwość zwiedzenia Szkoły Łacińskiej, nowego centrum edukacyjnego miasta, a potem powrócono do prac projektowych. Aby aktywnie zakończyć dzień, w auli ZSP nr1 odbyły się zajęcia Zumby oraz mecz piłki nożnej w sali gimnastycznej.

W środę cała grupa pojechała do Gdańska, aby zwiedzić starówkę miasta oraz poznać jego historię. Oprócz tego miejsca młodzież udała się również do Muzeum Solidarności, które znajduje się w sąsiedztwie Stoczni Gdańskiej. Tutaj nasi niemieccy goście poznali komunistyczne realia jakie panowały w Polsce w czasach PRL-u. W muzeum została przedstawiona wiedza dotycząca tamtego okresu poprzez ukazanie historii miasta. Przed powrotem do Malborka była również okazja spaceru po plaży.

W czwartek odbyła się wycieczka do Elbląga, gdzie była możliwość zwiedzenia odrestaurowanej starówki oraz Muzeum Ziemi Elbląskiej. W muzeum została przedstawiona historia miasta w niekonwencjonalny sposób, skłaniając zwiedzających do refleksji. Wizyta w tym mieście zakończyła się czasem wolnym, podczas którego nastolatkowie mieli możliwość poznania przysmaków kuchni polskiej jak i zagranicznej. Po powrocie do Malborka zostało zorganizowane spotkanie z burmistrzem miasta- Markiem Charzewskim. Wtedy to świętowano 20-lecie współpracy pomiędzy Malborkiem a Nordhorn.

Piątek był dniem odjazdu gości do ich ojczyzny. Rano wszyscy spotkali się w szkołach, aby zakończyć projekty. Po krótkim czasie oczekiwań odbyła się uroczysta prezentacja wszystkich prac. Jednak zanim do tego przystąpiono, spotkanie zostało urozmaicone występem klasy II d z ZSP nr1, która zaprezentowała swój występ z konkursu szkolnego (Pierwszy Dzień Wiosny). Wszyscy uczniowie biorący udział w wymianie przedstawili temat turystyki w Malborku w ciekawy sposób. Ich prace były urozmaicone i edukujące. Po południu osoby związane z wymianą spotkały się na terenie ZSP nr2, aby uroczyście pożegnać niemieckich gości. Podczas oraz po konsumpcji poczęstunku młodzież miała okazję do zacieśnienia więzi, zrobienia wielu pamiątkowych zdjęć i serdecznego pożegnania.

Polsko – Niemiecka Współpraca Młodzieży z Warszawy dofinansowała nasze spotkanie, za co bardzo dziękujemy!

Inga Jasińska kl. II c