Spotkanie autorskie z Natalią Piaskowską w I Liceum Ogólnokształcącym im. Henryka Sienkiewicza  w Malborku.

W środę, 13 grudnia 2023 roku,  w auli Sienkiewiczówki,  odbyło się spotkanie z  Natalią Piaskowską,  autorką  debiutanckiej książki pt. „Chwytać motyle”, absolwentką naszej szkoły. 

Pani Natalia w swojej  powieści ożywia przeszłość, odtwarzając atmosferę Malborka, Gdańska i Pomorza poprzez dawne restauracje, sklepy czy hotele. Losy bohaterek splatają się z postaciami związanymi z regionem, a wydarzenia historyczne stają się tłem dla misternie splecionych wątków o przyjaźni i miłości  trzech pokoleń kobiet.

W powieści odkryjemy ciekawe historie, które mogły zdarzyć się w każdej rodzinie, wspólne relacje między narodem polskim i niemieckim. Aula, w której odbyło się nasze spotkanie, została także umieszczona na kartach powieści, jako miejsce zabawy uczniów polskich i niemieckich. Życie obok siebie ludzi różnych narodowości, kultur, obyczajów i języków przyczyniło się do wzajemnego przenikania i tworzenia wspólnych rodzinnych historii.

Autorka, jako absolwentka naszej szkoły,  ze wzruszeniem i ekscytacją,  co szczególnie podkreśliła,  spotkała się z uczniami, gdyż dla niej to kontakt z drugim człowiekiem jest najwyższą wartością. Młodzież miała okazję wysłuchać niezwykłej opowieści nie tylko o swoim mieście, ale zostały jej przybliżone najważniejsze wydarzenia lat 30-tych, 60-tych czy 8o-tych ubiegłego wieku. Prezentacja ze zdjęciami przedwojennego Malborka dopełniła spotkanie. Pani Natalia Piaskowska , będąca na co dzień stomatologiem,  zachęcała młodzież do szukania swoich zainteresowań i pasji, doświadczania nowych aktywności, by znaleźć swoje miejsce w życiu. Na swoim przykładzie pokazała możliwości jakie stoją otworem dla każdego z nas. Zwracała również uwagę na budowanie relacji pokoleniowych, dzięki takiemu wydarzeniu.

 Polecamy powieść „Chwytać motyle” i już dziś mamy zapowiedź kolejnego spotkania z autorką, przy następnej części. Czekamy zatem, by móc poznać dalsze losy postaci i historie pełne emocji.

Po spotkaniu Pani Natalia odpowiadała długo jeszcze na pytania uczniów, głównie o warsztat pracy i  proces tworzenia powieści. Bardzo dziękujemy za inspirujące spotkanie!

Nauczyciele bibliotekarze -Izabela Łukasiewicz, Leokadia Prędota