Wycieczka do obserwatorium astronomicznego uczniów Sienkiewiczówki

29 marca br. uczniowie  I Liceum Ogólnokształcącego im. H. Sienkiewicza w Malborku  zwiedzali obserwatorium astronomiczne w Piwnicach, miejscowości pod Toruniem. Podczas tej wizyty mieli okazję poznać  historię obserwatorium oraz zakres i metody  prowadzonych badań. Uczniowie  zwiedzili między innymi obiekty w części optycznej obserwatorium.

Obecnie obserwatorium skupia się na badaniach w części radiowej. Do tego celu wykorzystywany jest największy (o średnicy 32 m) radioteleskop w Europie Środkowej. Moc rejestrowanych sygnałów to jedynie 0.000003 wata, która dla przykładu jest mocą ponad pół miliona razy mniejszą niż moc sygnału emitowanego przez telefon komórkowy podczas rozmowy.

Teleskop zbiera dane w ramach projektu ORCA (One Centimetre Receiver  Array). Wizyta w obserwatorium  nie mogła odbyć się bez zwiedzania Torunia i spotkania z samym Mikołajem Kopernikiem oraz skosztowania toruńskich pierników!

Piotr Zimbał, nauczyciel fizyki