Zlot Sienkiewiczówek – Przemyśl 2011

W dniach 27 –29 maja 2011 odbywał się XIX Zlot Szkół Sienkiewiczowskich zorganizowany przez Szkołę Podstawową nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Przemyślu.  Liceum Ogólnokształcące i. .Henryka Sienkiewicz w Malborku po raz pierwszy zgłosiło swój udział w Zlocie obok 50-ciu szkól z całej Polski. Organizatorzy okazali szczególną gościnność ponad 200 uczestnikom Zlotu, uczniom i ich opiekunom. Należy podkreślić, że SP nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Przemyślu mieści się przy ulicy Sienkiewicza a w 2008 roku obchodziła  jubileusz 100 lat istnienia. Program Zlotu był uroczysty i atrakcyjny.

Ogólnopolskie Święto Wielkiego Patrona, Henryka Sienkiewicza, rozpoczęło uroczyste nabożeństwo w Bazylice Archidiecezjalnej koncelebrowane przez ks. biskupa Adama Szalę. Zwracając się do uczestników Zlotu ks. biskup podkreślił, że Henryk Sienkiewicz to „król polskiego ducha, hetman w czasach niewoli” a obowiązkiem nauczycieli powinno być przekazywanie „ niezafałszowanej mądrości życia” zapisanej w Jego utworach. Kolejnymi punktami programu był przemarsz uczestników Zlotu ulicami Przemyśla a następnie oficjalne otwarcie w Muzeum Ziemi Przemyskiej. Honorowymi gośćmi byli: dyrektor Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej Antoni Cybulski, wnuk pisarza Juliusz Sienkiewicz, prawnuczki oraz pochodzący z Przemyśla redaktor Przemysław Babiarz. W niedzielę 28 maja uczestnicy Zlotu wyjechali na wycieczki fakultatywne do Lwowa lub do Soliny ( zgodnie z wyborem). Dużo by pisać o atrakcjach Zlotu… I my tam byliśmy, uczniowie kl. IIE LO im . Henryka Sienkiewicza w Malborku – Natalia Derc, Ola Kossarzecka, Piotr Kostrzewa i opiekunka Krystyna Gozdur. Kolejny XX Zlot Szkół Sienkiewiczowskich za rok w Starogardzie Gdańskim.