I Liceum Ogólnokształcące w Obronie Praw Człowieka!

Już  po  raz drugi  nasze liceum współorganizowało  wspólnie z Fundacją Inicjatyw Lokalnych oraz Muzeum Miasta Malborka uroczyste obchody  Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka –„Malbork w Obronie Praw Człowieka”.      

W tym roku,  chcąc szczególnie upamiętnić 100-lecie praw wyborczych kobiet  logiem naszej akcji były czerwone szpilki – symbol aktywności, przedsiębiorczości i odwagi! Podczas uroczystości  chciałyśmy złamać stereotypy na temat aktywności kobiet,  integrując kobiece środowiska w walce o pozytywną zmianę. Czerwone szpilki w tym dniu – to solidaryzacja kobiet, zaś biała wstążka  przypięta tego dnia u  chłopców – to sprzeciw wobec  przemocy mężczyzn w stosunku do  kobiet!  

Akcja –Malbork w Obronie Praw Człowieka – rozpoczęła się już 29 listopada – Maratonem Pisania Listów w obronie więźniów sumienia  Amnesty
International. Tym razem bohaterkami były kobiety z różnych stron świata – aktywistki i obrończynie praw człowieka.

Podczas uroczystości można było wysłuchać  wystąpienia o sytuacji kobiet w środowisku lokalnym oraz  wziąć udział w debacie  pt. „Zaangażowanie kobiet w życie społeczno-gospodarcze”,  którą poprowadziły  uczennice  z klasy 2b – Aleksandra Zdziennicka oraz Sandra  Czechowska .

Uzupełnieniem uroczystości był  konkurs plastyczny na plakat nawiązujący do 100-lecia  uzyskania praw wyborczych kobiet oraz quiz historyczny „Zasłużone Polki”, który zorganizowano przy pomocy telefonów komórkowych.

Całość tego dnia uświetniła wystawa z Muzeum Miasta Malbork, przedstawiająca historię niezwykłą- pierwszej akuszerki w powojennym Malborku, która przyjęła około 7 tysięcy szczęśliwych porodów.

Dopełnieniem uroczystości były po raz pierwszy przyznane Perły Malborka – nagrody, której pomysłodawcą  jest Fundacja Inicjatyw Lokalnych Pani Beaty Rychcik. Perłą zostały uhonorowane  kobiety, które osiągają sukcesy w swojej działalności .W kategorii „Kobieta, która swoją postawą łamie stereotypy w życiu codziennym i zawodowym” kapituła przyznała nagrodę Marii Seibert, założycielki studia Balbiny i wychowawczyni kolejnych wokalnych pokoleń Malborka.

W drugiej kategorii nagrodzona została kobieta przełamująca bariery – Katarzyna Zofia De Guzman, która – jak wyjaśniała komisja konkursowa w uzasadnieniu – mimo że porusza się na wózku inwalidzkim, jest osobą aktywną zawodowo i społecznie.

Perłę za działalność społeczną otrzymała Dorota Ojdowska-Starzyk, prezes Fundacji Szkoła Otwartych Serc działającej przy Szkole Podstawowej nr 5.

Przyznano też nagrodę wyjątkową – Pośmiertną Perłę Malborka dla Wiktorii Wytrążek, pierwszej położonej pracującej w mieście po zakończeniu II wojny światowej. Nagrodę odebrała Felicja Kryspin, córka Wiktorii Wytrążek

Nagrody razem z organizatorkami wręczała Adrianna Zawadzińska, która rozsławiła Malbork, zdobywając tytuły miss Polski na wózku i II wicemiss świata na wózku.